Program dla konstruktora, czyli projektowanie 3D BIM

Przejście z 2D CAD na projektowanie 3D BIM ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa wydajność i produktywność, co ma duże przełożenie zarówno na czas pracy konstruktorów, jak i koszty związane z realizacją projektu. Duży wpływ ma także stosunkowo proste wprowadzanie wszelkich zmian – jest to przydatne zarówno na etapie projektowania, jak i przy ewentualnych zmianach w inwestycji.

Program dla konstruktora, który umożliwia modelowanie BIM to znaczne ułatwienie pracy. Samo przejście z projektowania 2D CAD wymaga wprawy i przyzwyczajenia się do innej metody pracy, ale finalnie wiąże się ze zwiększeniem komfortu i wydajności. Ogromne znaczenie ma także większa precyzja, dzięki możliwości wykrycia kolizji już na wczesnym etapie.

Projektowanie 3D BIM to oczywiście także możliwość współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych branż. To kolejny aspekt, który przyczynił się do określanie technologii modelowania informacji o budowaniu mianem rewolucyjnej. Program dla konstruktora umożliwiający swobodną współpracę np. z architektem to duży postęp.

Modelowanie BIM jest dobrym rozwiązaniem także z perspektywy inwestora, który również może mieć dostęp do poszczególnych etapów pracy. Co więcej, wirtualne symulacje pomagają już na początku określić precyzyjny harmonogram i koszty związane z realizacją poszczególnych punktów.

Jak każda metoda, również modelowanie BIM ma swoich przeciwników. Przedstawiają oni wady zmiany na oprogramowanie 3D m.in. czas szkolenia personelu i związane z tym koszty. Solidne poznanie technologii i zrozumienie funkcjonowania narzędzia rzeczywiście wymaga zaangażowania. Dobrze jest postawić na profesjonalne szkolenia, które będą szybsze niż samodzielne wdrażanie oprogramowania.

Projektowanie 3D BIM, kiedy już zostanie wdrożone, skraca czas pracy nad projektem. Dzięki temu można w szybki sposób zniwelować straty związane z początkowym okresem nauki. Każda zmiana (w tym także rozwój) wiąże się z okresem wdrożenia. Jedno jest pewne, modelowanie informacji o budynku szturmem podbija branżę i jest to temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Źródło informacji: https://allbim.pl/