Rendering 3D – jaki silnik wybrać?

Rendering 3D pomaga przedstawiać wizję projektantów, przy pomocy efektownych, graficznych prezentacji. Wizualizacje 3D, panoramy 360, czy animacje są bardzo ciekawymi formami interakcji z wnętrzem przez przyszłym mieszkańców. Możliwość zobaczenia wyposażenia domu o różnych porach dnia, pomimo że jeszcze nie został wybudowany, pomaga w podjęciu wielu kluczowych decyzji.

Branża ma dostęp do różnych narzędzi. Często programy do projektowania, czy do architektury, łączone są z nowoczesnymi silnikami. Silnik renderujący Revit to np. Lumion, czy eyecad VR. Są to specjalistyczne narzędzia, pomagające w uzyskaniu fotorealistycznych efektów. Eyecad VR pozwala tworzyć wizualizacje i animacje, Lumion filmy.

Nie tylko silnik renderujący Revit jest najczęściej narzędziem zewnętrznym. Również użytkownicy ArchiCAD, czy Sketchup posiłkują się zaawansowanymi narzędziami do grafiki architektonicznej. Rendering 3D to istotny element pracy projektantów, dlatego ten etap również wymaga specjalistycznych narzędzi.

Narzędzie Lumion filmy pojawiło się w nowszych wersjach programu. Do stworzenia wideo wystarczy zaledwie kilka godzin. Szybki rendering 3D to obok wysokiej jakości obrazu najważniejsza cecha silników renderujących. Lumion filmy to oczywiście tylko przykład wykorzystania narzędzia, służy także do tworzenia wizualizacji i panoram 360.

Silnik renderujący Revit to może być także kompatybilne narzędzie eyecad VR. Podobnych programów z dużą popularnością w branży jest więcej. Różnią się ceną, możliwościami, a także dodatkowymi funkcjami, jak np. technologia Raytracing. Większość z nich ma dostępne wersje demo, z których warto korzystać w celu porównania.

Rendering 3D już nie jest innowacją, a wręcz powoli staje się standardem wśród architektów. Klienci są przyzwyczajani do coraz bardziej efektownych prezentacji i coraz bardziej zwracają także uwagę na portfolio. Jeżeli jeszcze nie wizualizujesz projektów, to ostatni dzwonek, aby przyjrzeć się bliżej tej technologii.